Filter Your Results

2020 Films

(Re)Connecting Wild – Restoring Safe Passage

Jake Willers, Alyson Andreasen, NineCaribou Productions, LLC | 12 min.

2020 Official Selection

After the Fire

Derek Knowles, Spencer Seibert | 18 min.

2020 Official Selection

All That Remains

Eva Rendle | 20 min.

2020 Official Selection

Artifishal

Josh "Bones" Murphy | 80 min.

2020 Official Selection

Ay Mariposa

Krista Schlyer, Jenny Nichols, Morgan Heim | 57 min.

2020 Official Selection

Bare Existence

Stept Studios | 20 min.

2020 Official Selection

Bayandalai, Lord of the Taiga

Aner Etxebarria, Pablo Vidal, Lara Izagirre | 11 min.

2020 Official Selection

Bears of Durango

Dusty Hulet | 59 min.

2020 Official Selection

The Best of Both Worlds: Cohousing’s Promise

John de Graaf, Doug Stanley, Greg Davis | 27 min.

2020 Official Selection

A Bird in the Hand

Sarinah Simons, Allison Paules Nelson | 5 min.

2020 Official Selection

Blooming Culture: The Story of a Canoe and the Confluence of Cultures

Avery Caudill | 9 min.

2020 Official Selection

Blowout

2020 Official Selection

Bring Your Own

Maura Smith, Anuhea Hale, Kiana Haugg, Bianca Haugg | 3 min.

2020 Official Selection

Broken

Simon Perkins | 7 min.

2020 Official Selection

California’s Watershed

James Thebaut | 27 min.

2020 Official Selection

A Concerned Citizen: Civics in Action

Bo Boudart | 40 min.

2020 Official Selection

The Condor & The Eagle

Sophie and Clement Guerra | 82 min.

2020 Official Selection

Conviction

Kristy Choi | 24 min.

2020 Official Selection

Dammed to Extinction

Michael Peterson, Steven Hawley | 51 min.

2020 Official Selection

Daniel: A Cyclist with TBI Making a Difference

Anthony Cupaiuolo, First Tracks Productions | 5 min.

2020 Official Selection

Deer 139

Morgan Heim, Jayme Dittmar, Samantha Dwinnell, Anya Tyson, Tennessee Watson, Emilene Ostlind, Kevin Monteith, Laura Kottlowski | 55 min.

2020 Official Selection

Detroit Hives

Palmer Morse, Rachel Weinberg, Matthew Mikkelsen, Spruce Tone Films | 6 min.

2020 Official Selection

DreamRide III

Mike Hopkins, Scotty Carlson, Scott Secco, Juicy Studios | 6 min.

2020 Official Selection

Dulce

Guille Isa, Angello Faccini | 11 min.

2020 Official Selection

EARTHWATCH | Wildlife in the Changing Andorran Pyrenees

Andy Laub | 21 min.

2020 Official Selection

Eating Up Easter

Sergio M. Rapu, Elena Rapu | 76 min.

2020 Official Selection

Every Nine Minutes

2020 Official Selection

Exploring Soundscapes – Sequoia & Kings Canyon

Steven M. Bumgardner | 9 min.

2020 Official Selection

Feel of Vision

Tucker Gragg, Austin Gardner, Kevin Weaver, Ben Frazier, Matt Dillman | 26 min.

2020 Official Selection

Ferryman at the Wall

David Freid | 16 min.

2020 Official Selection

The Fight for Flight

Jason Whalen, Chris Zuker | 16 min.

2020 Official Selection

Fighting Fire With Fire

Sinead Santich | 3 min.

2020 Official Selection

A Fistful of Rubbish

David Regos | 14 min.

2020 Official Selection

Follow the Drinking Gourd

Shirah Dedman, Anna Karewicz, Dennis Terry | 61 min.

2020 Official Selection

From Camel to Cup

Nicky Milne, Jim Bishop, Jeong-One Park | 15 min.

2020 Official Selection

From Darkness to Light

Nicky Milne, James Bishop, Valeria Cardi | 13 min.

2020 Official Selection

The Gardenator Challenge

Arnie Lerner, Carmen Silva, Scott Mayeda, Kevin King, Kelly Parker, Stephen Moses | 12 min.

2020 Official Selection

Ghosts of the Mountains

John Antonelli, Will Parrinello, Matt Yamashita | 7 min.

2020 Official Selection

Giants

Luz Carasa, Connor Stava, Northwest Documentary | 27 min.

2020 Official Selection

Gone Tomorrow – The Story of Kentucky Ice Climbing

Mike Wilkinson | 20 min.

2020 Official Selection

Green Gone

Keanu Frith, Tess Moretti-Hill, Gabriel Jeffers, Mahealani Dunn | 3 min.

2020 Official Selection

The Guardian Elephant Warriors of Reteti

Ami Vitale, Katy-Robin Garton | 4 min.

2020 Official Selection

Hammer Dam

Matthew Ritenour, Jesse Dizard, The Advanced Laboratory for Visual Anthropology | 8 min.

2020 Official Selection

Hat Creek: A Wild Trout Legacy

Michael Wier | 14 min.

2020 Official Selection

A Healing Journey

Julian Matthews, Lucinda George Simpson, Nimiipuu Protecting the Environment, Earthjustice, Under Solen Media | 15 min.

2020 Official Selection

Herd Impact

Peter Byck, Paula and Jim Crown, Carbon Nation | 23 min.

2020 Official Selection

Hidden Pacific 3D

Ian Shive | 40 min.

2020 Official Selection

Hidden Rivers of Southern Appalachia

Jeremy Monroe, David Herasimtschuk | 57 min.

2020 Official Selection

Homecoming – A Boundary Waters Story

Joe Fairbanks | 8 min.

2020 Official Selection

Honeyland

Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska | 85 min.

2020 Official Selection

Horse Rich and Dirt Poor

Ben Masters and Charles Post | 16 min.

2020 Official Selection

I am Public Lands

Chad Brown | 26 min.

2020 Official Selection

If You Can Hear My Voice: The Fight to Ban Chlorpyrifos

Martin do Nascimento, Chris Jordan-Bloch | 8 min.

2020 Official Selection

In Celebration of Open Space

Tate Yoder, Hannah Webber, Catherine Schmitt, Schoodic Institute | 6 min.

2020 Official Selection

In the Land of My Ancestors

Rucha Chitnis | 9 min.

2020 Official Selection

In Your Hands

Brandon Moore, Nico and Mary Kate Van Den Berg, Luke Lasley, Bone+Gold | 1 min.

2020 Official Selection

Iniskim

Daniel Glick, Sarah Clarke, Mariah Ore, Craig Falcon, Lauren Monroe | 9 min.

2020 Official Selection

Insect Guardian

Tim Visser, Sander van Iersel | 6 min.

2020 Official Selection

Into the Black

Kenzie Greer | 20 min.

2020 Official Selection

Into the Canyon

Peter McBride, Amanda Pollak, Stephen Ives, Tyler H. Walk, Lauren DeFilippo | 85 min.

2020 Official Selection

Kashia Pomo Tribal Traditions in the MPA

Kevin White, David Donnenfield, Full Frame Productions | 6 min.

2020 Official Selection

Kids Speak on Plastic Pollution

Hokuaokaʻale Gilman, Kailani Ibanez, Mikaela Lagasca | 5 min.

2020 Official Selection

The King’s Keeper

Thomas Rowell | 12 min.

2020 Official Selection

L’eau est la Vie (Water is Life): From Standing Rock to the Swamp

Sam Vinal, Melissa Cox, A Mutual Aid Media Production | 24 min.

2020 Official Selection

Land without Evil

Katalin Egely | 4 min.

2020 Official Selection

Last Call For The Bayou

Dominic Gill, Nadia Gill, Encompass Films | 53 min.

2020 Official Selection

Last Call For The Bayou Episode 2: Mud, Sweat & Fears

Dominic Gill, Nadia Gill, Encompass Films | 11 min.

2020 Official Selection

Last Wild Places: Gorongosa

Sarah Joseph, National Geographic Society | 12 min.

2020 Official Selection

Legacy

Joe Flannery, Tahoe National Forest, Kyle Lancaster, Gigantic Film Co | 21 min.

2020 Official Selection

Let’s Talk Trash with Faiza Hajji in Morocco

Denise Domergue, Kayla Sweet-Newhouse, Rufus Paisley, Pierre Schlumberger | 4 min.

2020 Official Selection

Life of Pie

2020 Official Selection

A Living River

Jon Bowermaster, Oceans 8 Films | 23 min.

2020 Official Selection

Love, Trails, & Dinosaurs

Draft Agency, Alex Oliver, Edy Recendez, Jamison Stalsworth, Carson Hunt, Blake Waring, Dana Nies | 8 min.

2020 Official Selection

Lowland Kids

Sandra Winther, William Crouse | 22 min.

2020 Official Selection

The Man of the Trees

Andrea Trivero | 19 min.

2020 Official Selection

Matsutake Hunters

Shannon Walsh | 18 min.

2020 Official Selection

Maxima

Claudia Sparrow, Ryan Schwartz | 88 min.

2020 Official Selection

Meadows – Yosemite Nature Notes

Steven M. Bumgardner | 7 min.

2020 Official Selection

A Message From the Future With Alexandria Ocasio-Cortez

The Intercept, Naomi Klein, Alexandria Ocasio-Cortez, Avi Lewis | 8 min.

2020 Official Selection

Mi Mamá

Jade Begay, James 'Q' Martin | 6 min.

2020 Official Selection

Mossville: When Great Trees Fall

Alex Glustrom, Daniel Bennett, Katie Mathews, Catherine Rierson, Linda Karn, Michelle Lanier | 75 min.

2020 Official Selection

Motherfish

Rusty Grim, Theo Parkinson, Amy Rosko, Fletcher Hukari, Owen Jones | 11 min.

2020 Official Selection

Naretoi (Women Empowering Women)

Kelsey Doyle, Katie Sugarman | 27 min.

2020 Official Selection

Nature Now

Gripping Films Production, Tom Mustill | 4 min.

2020 Official Selection

The New Environmentalists – From Liberia to Mongolia

John Antonelli, Will Parrinello, Matt Yamashita | 39 min.

2020 Official Selection

Nigerians Fight to Protect the World’s Most Trafficked Mammal

Katie Schuler, Coral & Oak Studios, National Geographic | 10 min.

2020 Official Selection

No Palm Oil

Honor Giardini, YES Charter Academy | 5 min.

2020 Official Selection

North Country

Nick Martini, Stept Studios, Anthony Lahout, Mattias Evangelista, Cam Riley | 21 min.

2020 Official Selection

Not If But When: Wildfire Solutions

Radu Sava, Rebekah Hood-Sava | 39 min.

2020 Official Selection

Our Gorongosa, A Park for the People

Sean B. Carroll, James Byrne, Gráinne Keegan, Carla Rebai, Jared Lipworth | 58 min.

2020 Official Selection

Paradise

Erik Petersen | 20 min.

2020 Official Selection

Pebble Redux – The Bears of Amakdedori

Trip Jennings, Sara Quinn | 14 min.

2020 Official Selection

Place of the Pike / Ginoozhekaaning

Finn Ryan, Dylan Jennings | 7 min.

2020 Official Selection

Plastic Warriors

Lavado Stubbs, Conchboy Films | 10 min.

2020 Official Selection

Positive Forward Motion

Chris Gallaway, Jennifer Pharr Davis | 14 min.

2020 Official Selection

Raccoon and the Light

Hanna Kim | 4 min.

2020 Official Selection

Remember

Chloe Chin, Tessa Chin, Ka'imi Kaleleiki | 3 min.

2020 Official Selection

Rewilding a Mountain

Trip Jennings, Sara Quinn, William Ripple, Balance Media | 27 min.

2020 Official Selection

Right to Harm

Matt Wechsler, Annie Speicher, Hourglass Films | 75 min.

2020 Official Selection

The River and the Wall

Ben Masters | 110 min.

2020 Official Selection

The River Is Me

David Freid, Emmy Gyori | 17 min.

2020 Official Selection

Rock-Paper-Fish

Connor Gallagher, Colin Arisman, Wild Confluence, Nomad Island | 26 min.

2020 Official Selection

Rocky Intertidal Zones: Oregon

Irene Tejaratchi Hess | 3 min.

2020 Official Selection

The Sacramento, at Current Speed

Tom Bartels, Round House Productions, Mitch Dion | 38 min.

2020 Official Selection

Sanctuary

Shane Anderson | 7 min.

2020 Official Selection

Sea of Shadows

Richard Ladkani, Wolfgang Knoepfler, Walter Koehle | 104 min.

2020 Official Selection

See Animals

Scott Wenner | 2 min.

2020 Official Selection

The Shepherdess

Katie Falkenberg | 6 min.

2020 Official Selection

Sniper

Karthic SS | 13 min.

2020 Official Selection

Son’s Gonna Rise

Anthill Films | 5 min.

2020 Official Selection

Sonora Rising – A story of water, wheat, and life in the Tucson desert

Sinjin Eberle, American Rivers | 11 min.

2020 Official Selection

The Sound of a Wild Snail Eating

Elisabeth Tova Bailey | 15 min.

2020 Official Selection

Sounds of Survival

Katie Garrett | 8 min.

2020 Official Selection

Spawning Hope

Roshan Patel | 10 min.

2020 Official Selection

Stand with Indigenous Peoples of Brazil, the Amazon and the Climate

Osprey Orielle Lake, Women’s Earth and Climate Action Network, Teena Pugliese | 4 min.

2020 Official Selection

Station 15

Kira Akerman | 15 min.

2020 Official Selection

A Stone’s Throw Away

Maxwell Wolff, Jake Smothers, Evan Patrick, Jordan Hill | 9 min.

2020 Official Selection

The Story of Plastic

Deia Schlosberg, Stiv Wilson, Megan Ponder, Kyle Cadotte, Tony Hale, Brian Wilson | 94 min.

2020 Official Selection

Superpower Dogs 3D

Daniel Ferguson, Taran Davies, George Duffield, Dominic Cunningham-Reid | 47 min.

2020 Official Selection

Sustainable Nation: Caring for a Water-Starved World

Micah Smith, Rebecca Shore, Imagination Productions | 60 min.

2020 Official Selection

Take Back the Harbor

Kristi Jacobson, Roger Ross Williams, Christopher Clements, Julie Goldman, Carolyn Hepburn, Kristi Jacobson | 40 min.

2020 Official Selection

There’s Something in the Water

Rory WT, Shannon S. Wynne, Stephanie M. Casey, Daniel Villanueva | 8 min.

2020 Official Selection

This Land

Whit Hassett, Chelsea Jolly, Faith E. Briggs, Addie Thompson | 13 min.

2020 Official Selection

Throat Singing in Kangirsuk

Eva Kaukai, Manon Chamberland, Emilie Baillargeon, Wapikoni Mobile | 3 min.

2020 Official Selection

Tigerland

Ross Kauffman, Xan Parker, Zara Duffy, Fisher Stevens | 91 min.

2020 Official Selection

Treasures from the Tides

Catherine Brookes | 15 min.

2020 Official Selection

The Undamaged

Rožle Bregar, Matič Oblak, Miha Avguštin | 51 min.

2020 Official Selection

The Unfinished Fight of Seldom Seen Sleight

Chris Simon, Susette Weisheit | 45 min.

2020 Official Selection

The Valley

Ron Melmon, Bryan Reinhart, Christopher Johnson | 74 min.

2020 Official Selection

Venture Out

Palmer Morse, Jamie DiNicola, Matt Mikkelsen | 15 min.

2020 Official Selection

VR – Sanctuaries of Silence

Adam Loften, Emmanuel Vaughan-Lee | 8 min.

2020 Official Selection

VR – The Atomic Tree

Adam Loften, Emmanuel Vaughan-Lee | 10 min.

2020 Official Selection

VR – To Return

Laura Kottlowski | 6 min.

2020 Official Selection

A Walk Through The Land of 1,000 Hills

Chema Domenech, Kelly Carpenter, Ian McLeod | 11 min.

2020 Official Selection

Wave Hands Like Clouds

Marga Laube | 3 min.

2020 Official Selection

When the Tide Goes Out

Eliot Galán, Hillary Hyland | 32 min.

2020 Official Selection

Where Life Begins

Katie Schuler, Coral & Oak Studios, The Wilderness Society | 10 min.

2020 Official Selection

Where The Wild Things Keep Playing

Krystle Wright | 4 min.

2020 Official Selection

Whitewater in Peril

Jeff Litton | 3 min.

2020 Official Selection

Who’s Your Farmer?

Jess Lingle | 14 min.

2020 Official Selection

Wild Possibilities

Brady Holden, Jen Newlin, Catherine Waterston, Holden Films | 12 min.

2020 Official Selection

Wild Toddler Chronicles: Legacy

Brian Lewis | 11 min.

2020 Official Selection

Wisconsin Wetlands Association’s Watershed Whiteboard Animation

Bob Trondson, Katie Beilfuss, Truscribe Animation, Emma Salisbury | 4 min.

2020 Official Selection

Words Have Power

Lynne Cherry, Peter Rhodes, Young Voices for the Planet | 6 min.

2020 Official Selection